• Erasmus+ ka1 KA101 Personel Hareketliliği Sonuçları Açıklandı 2016

  Erasmus+ ka1 KA101 Personel Hareketliliği Sonuçları Açıklandı 2016

  2016 yılı Erasmus+ Ana Eylem

 • İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

  İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

  (Haberin Videosu Sayfanın En

 • 1 Mayıs İşçi Ve Emekçi Bayramı Anamur'da da Kutlandı

  1 Mayıs İşçi Ve Emekçi Bayramı Anamur'da da Kutlandı

  1 Mayıs İşçi Ve Emekçi Ba

 • Anadolu İmam Hatip Lisesi Kutlu Doğum Programı

  Anadolu İmam Hatip Lisesi Kutlu Doğum Programı

  Anamur Anadolu İmam Hatip Lis

 • Bayram Namazı Saat Kaçta? Namaz Saatleri

  Bayram Namazı Saat Kaçta? Namaz Saatleri

  Bayram namazı saat kaçta? Na

Bugün, Eğitim-Sen, tüm okullarda, daha önce duyurusunu yaptığı dikkat çekici bir eylem gerçekleştirdi. Milli Eğitim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmasına Dair Kanun, Mecliste geçtikten sonra,  01/03/2014 tarihinde Resmi Gazete’de de yayınlanmıştı. Bu kanunla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki 40 bine yakın yöneticinin görevlerinin sona erdirilmesinin mümkün olabileceği görülüyor.

Bu yeni kanun değişikliklerini protesto etmek ve konuya dikkat çekmek isteyen tüm Eğitim – Sen şubeleri gibi, bugün Anamur Şubesi temsilciği üyesi öğretmenler de okullarda yaptıkları oylamalarla ve seçim sandıklarıyla yasaya tepkilerini ortaya koydular.

Yeni MEB Yasası’na tepki gösteren Eğitim – Sen Anamur Şubesi üyesi öğretmenler, Anamur VB. Atatürk Ortaokulu’nda da sandıklarını oluşturup seçimlerini yaptılar. “ Okul müdürleri, okul müdür başyardımcıları, okul müdür yardımcılarının yeni yasa’ya göre valilerin atamasına” kesinlikle karşı olduklarını belirttiler. Eğitim-Sen okul Temsilcisi Doğan Tekin, “Tüm okullardan alınan seçim sonuçlarının valiliğe iletileceğini” söyledi. Ayrıca “Bu kanuna yalnızca öğretmenlerin değil, tüm eğitim emekçilerinin, okullarda yardımcı hizmetlerde çalışanlardan, okul idarecilerine kadar herkesin tepkili olduğunu ve yeni süreçten tüm çalışanların olumsuz yönde etkileneceğini” de belirtti. İşyeri Temsilcisi Doğan Tekin, “okullarda tüm çalışanların, kendi yöneticilerini kendilerinin seçmeleri gerektiğini, bunun en doğal, demokratik hakları olduğunu, valilik tarafından atanacak okul idarecilerinin eğitim emekçileri arasında kabul görmesinin çok zor olacağını” söyledi. “Mersin il merkezindeki bir valiyle, Anamur’da bir mahallenin okul müdürünün bir alakasının olamayacağını, buranın şartlarını Mersin’deki bir valinin görmesinin mümkün olmadığını, bu sebeple de valiye müdürlerin atanması ya da değiştirilmesi yetkisinin tanınmasının akla ve eğitim şartlarına aykırı olduğunun apaçık ortada” olduğunu belirtti.  “Bu durum, eğitim kurumlarında  büyük bir kaosa, yöneticilerin sürekli baskı altında tutulmasına, okul ve kurumların vesayet altına girmek zorunda kalmasına neden olacaktır. Aslında burada temel sorun, anılan düzenlemelerin kimlerin faydasına ve nelerin karşılığında yapıldığının net olarak açıklanamamış olmasıdır.” şeklinde konuşmasını bitirdi.

Pek çok insan, bu kanunla birlikte, sadece dershanelerle ilgili değişiklikler yapılıyormuş zannına kapılabiliyor. Fakat kanunun pek çok maddesinin, tüm eğitim sisteminde ve resmi okullarda çalışanların tümünün iş koşullarında köklü değişiklikler meydana getireceği görülüyor. Eğitim emekçilerinin en çok dikkat çekmek istedikleri, onları en çok tedirgin eden maddelerin bazılarının özeti şöyle:

 

*** Bu kanundan sonra, okul müdürlerini atamada son söz valide olacak.

*** İl Milli Eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, öğretmen olarak görevlendirilebilecek.

*** Okul müdürü ve yardımcılarının bir okulda yapabilecekleri görev süresi 4 yıl olacak. 4 yılı dolan dorudan görevden alınacak.

*** Okul müdür ve müdür yardımcılarını atama yetkisi İl Milli Eğitim müdürünün teklifi ile valiye verilecek.

*** Stajyer öğretmenlik 2 yıla çıkarılacak. Stajda başarılı olamayan öğretmen adayının memuriyetten ilişiği kesilecek.

*** Dershanelerde en az 6 yıl çalışmış ve sigortası primi yatan öğretmenler ise KPSS'ye girmeden sözlü sınava tabi tutularak başarılı olanlar MEB bünyesindeki okullara, doğrudan atanabilecek.

Anamur’da KESK’e bağlı sendikaların üyeleri Taksim direnişine destek amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi ve yürüyüş yaptı.

Eğitim Sen binası önünde toplanan sendikaların üyeleri buradan “her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atarak eski Cumhuriyet meydanına kadar yürüdü.

Eğitim Sen Anamur Temsilcisi Mustafa Bakır, grup adına yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Değerli arkadaşlar, Taksim Gezi Park’ın rant alanına dönüştürülmesine karşı çıkan, Parkta demokratik eylem haklarını kullananlara, başbakanın talimatı ile gaz bombaları ve tazyikli su ile polis müdahale etmiştir. Ülkenin her yerinde buna tepki gösterenlere günlerdir bir vahşet yaşatılmaktadır.

Bu güne kadar barışçıl eylemlerini sürdüren kitlelere uygulanan devlet terörünü kınıyoruz. İktidar, faşizan uygulamalarını adliye saraylarında avukatlara, mecliste muhalif milletvekillerine, üniversitelerde hocalara, öğrencilere ve sendikalara, sokakta halka acımazız bir şekilde saldırmaktadır. Artık herkese sıra gelmiştir. İktidar diktatörlüğünü ilan etmek için ülkenin her yerinde zulüm ederek gücünü gösteriyor. Bu faşizmdir. Buna karşı durulmalı, hesabı sorulmalıdır.

Uyguladığı politikalarla bir korku imparatorluğu yaratmaya çalışan AKP’nin otoriter, dayatmacı, baskıcı uygulamalarına karşı duran halk, artık yeter demiştir. Milyonların taleplerini görmemekte ısrar eden iktidar, kin ve vahşetle saldırmaya devam ediyor. Demokratik taleplere yanıt vermek yerine, başbakanın talimatları ile “Ezmeyi, yok etmeyi” ön gören bir anlayış sürmektedir.

Herkesin yaşam alanlarına müdahale ediliyor. Kaç çocuk yapacağımıza karışıyorlar. Nasıl giyineceğimizi belirliyorlar. Ne içip içmeyeceğimize onlar karar veriyor. Parkta ne kadar oturup oturmayacağımızı bile onlar belirliyor.

Artık saltanatları bitmek üzeredir. Emeğe,  yasam hakkına, ifade özgürlüğüne, doğaya, sanata, kadına karşı sürdürülen gerici saldırılar karşısında, eşit özgür demokratik bir Türkiye talepleri güçlenmektedir. Bu mücadelenin sonucu zalimlerin, zulüm edenlerin, baskı ve şiddet uygulayanların sonu olacaktır.

Korkuyorlar. Çünkü halkın mücadelesi önünde hiçbir gücün duramayacağını biliyorlar. Korkuyorlar, çünkü iktidarları baskı ve zulme dayanıyor. Kaybedince hesap sorulacağını biliyorlar. Korkularını yenmek için korkakça saldırıyorlar.

Gelişmeler gezi parkı olmaktan çıkmıştır. Zulüm ve işkenceleriniz, halkı düşmanlarına karşı mücadele etme direnme konumuna getirmiştir. İktidarınız ülkeyi bir karanlığa götürüyor. Bu yaşananlar, kapitalist sömürü sisteminize, baskı ve zulmünüze başkaldırıdır.

Sözün bittiği yerdeyiz. Mutlaka bu faşist, zalim iktidar gidecek. Başka çözüm yok bu abluka kalkacak. Faşizm bitecek.

Bu halk, haklarını alana kadar direnişi sürdürecektir. Bu zorbalığa örgütlü gücümüzle, eşit özgür, demokratik bir Türkiye kurana kadar devam edeceğiz. Kentlerimize, Özgürlüğümüze, meydanlarımıza, sahip çıkacağız. Bizim olan her şeyin, sermayeye peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz. Zorbaya boyun eğmeyeceğiz.

Selam olsun ülkenin her yerinde faşizme, zulme karşı direnişini sürdürenlere.”

SES Temsilcisi Hamit Durna ise şunları söyledi:

“HOŞ GELDİNİZ! Her yer Taksim Her yer Direniş Diyenler. Hoş geldiniz Demokrasi Savaşçıları.

Taksimdeki insanlar bayrak ve flamalarını toplamışken çadırların kaldırılması, tek bir çadırın kalması söz konusuyken, insanları evlerine dönmeye karar vermişken, eylemleri bitirmeye doğru giderken biber gazıyla topla tüfekle TOMA’ larla çoluk çocuk dinlemeden girdiler gezi parkına..

Kendi haline bıraksalar birkaç gün içinde bitecek bir olayı neden böylesine saldırgan bir tutumla ezdiler? Çünkü kendi tabanlarına Kazlıçeşmede mitinglerine bir ZAFER armağan etmek istediler. Çünkü Mahkeme Kararına uyacağız, referanduma gideceğiz diyerek geri adım attıklarını düşünüyorlardı. Bu geri adımı “Gezi Parkını Temizledik” sloganı ile telafi etmek istediler. İncinen gururlarını devletin çelik yumruğunu tepelerine indirerek tamir ettiler. % 50 lerine şahanesinden bir armağan sundular. İnsanları sokaklara dökme pahasına, Türkiye’ye kara geceler yaratma pahasına, 12 Eylülü aratır uygulamalar pahasına, hıncı öfkeyi en üst seviyeye çıkarma pahasına, askeri sokaklara çıkarma pahasına, kapalı alanlara, otellere, alışveriş merkezlerine, hastanelere gaz atma, su sıkma pahasına.

Bravo size, bravo demokrasinize, Egonuzu kurtardınız büyük bir zafer kazandınız. Toplumu ayırdınız AKP ye oy verenler vatansever vermeyenler hain, Kazlıçeşmeye gidenler dini bütün diğerleri kafir, Taksime gidenleri terörist AKP mitingine gidenleri kahraman ilan ettiniz. Taksime gidenlere gaz bombası atıp öldürdünüz AKP ye gidenleri belediye otobüsleri ile devlet araçları ile taşıdınız, Taksimde protesto hakkını gasp ettiniz AKPP mitingine gidene söz söyleme özgürlüğü tanıdınız. İşte sizin zihniyetiniz.

Başbakan dün Kazlıçeşme Meydanı’na “muzaffer bir komutan” gibi girdi ama bu zaferin nasıl kazanılmış olduğunu, satılmış ulusal uydu medyanın bütün gizleme, karartma ve saptırma çabalarına rağmen biliyoruz. Yine devlet ve belediye imkânlarıyla Kazlıçeşme doldurulurken, devlet zoruyla Taksim’e kimsenin sokulmadığını da biliyoruz.

Diyorlar ki Taksimde Dış Mihraklar var, yemedi çünkü bu kendi kendini kandırmanın daha kötüsü halkı kandırmanın bayat bir numarası. Dış mihrak olarak başka ülkelerin iç içlerine Suriye ye karışan sizsiniz. Taksimde dış veya iç mihrak yoktu, örgütler yoktu insanlar vardı, siz saldırıncaya kadar marjinaller yoktu, gençler vardı. Polis saldırana kadar trafiğe kapatma, işgal yoktu siz saldırına kadar insanlar vardı. Orada, dış mihrak da sizdiniz, iç mihrak da sizsiniz. Kışkırtan sizdiniz. % 50 leri evde zor tutuyorum deyip insanları tahrik eden ve eli sopalı bıçaklı insanları sokağa salan sizdiniz. Siz karışmasanız birkaç günde bitecek olan basit bir protestoyu bilerek ve isteyerek bu hale getiren sizsiniz sonra meydanlara zafer kazanan komutan edasıyla giren de sizsiniz. Buna yavuz hırsız ev sahibini bastırır derler. Bu komplodan da, kimi zaman isim vererek, kimi zaman da imayla içerideki ve dışarıdaki bazı güç odaklarını sorumlu tutuyorlar. Fakat ortada çok ciddi bir sorun var: Sözünü ettiği odakların çoğu, 10 yılı aşkın sürede AKP hükümetinin bir tür sigortası olmuşlardı. Örneğin AB, Avrupa Parlamentosu gibi kuruluşların, uluslararası medyanın sunduğu meşruiyet ve destek olmasa daha önceki nice badireyi AKP o kadar kolay atlatabilir miydi?

AKP lideri, belki artık bu güçlere eskisi kadar ihtiyacı olmadığını düşünüyordur. Yine aynı şekilde, askeri vesayetle mücadele, kapatma davası, referandum gibi en kritik anlarda yanında yer almış ama AKP’li olmayan toplum kesimlerine, bazı kişi ve kurumlara da ihtiyaç duymuyor artık.

Çünkü son dönemde benimsediği söylemin kendisinin oylarını artıracağını düşünüyor olabilir.

Bunun bir tek anlamı var. Türkiye bölünüyor, ortadan ikiye çatlıyor. İki Türkiye, Kazlıçeşme ve Taksim ortaya çıkıyor. Ruhlardaki bölünmüşlük, güven ve hayal kırıklıkları hayatın diğer alanlarına sirayet edecektir. AKP, demokrasinin en temel kuralını, “bir ülkeyi seçilmişler yönetir, seçimle gelen seçimle gider” ilkesini, sivil-asker bürokrasiye karşı uzun soluklu mücadele vererek hayata geçirdi. Bu sivil direniş Laik kesimin içinden filizlendi. Ana sloganı da “milli irade esastır ama yeterli değildir” idi. Kul değil, vatandaş olmak; karar süreçlerine katılmak istiyordu. Yaşam alanlarına saldırı yapılmasını istemiyordu. Asıl problem AKP’nin, gerilettiği asker-sivil bürokrasinin zihniyet dünyası üzerinden konuşuyor olmasıdır. Bir tarafta “Milli İradeye Saygı” mitingi yapıp, öbür tarafta insanların diğer yarısına zulüm edersen, insanları sadece ruhen bölmekle kalmazsın; ülkeyi etnik ve dini temelde, eski fay hatları üzerinden sonu bilinmez bir iç savaşa da sürüklersin. Daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük tek çıkıştır. “Ey Müslümanlar, Yoksulların ağaçlarını korumaya çalışanlar kibrin en sert yüzüyle karşılaştı… Yeniden dindar - laik çatışmasının yükseltilmesini kınıyoruz… Her şeyin zenginlik ve güçle değerlendirilmesi Müslüman ahlakını yansıtmaz, bir zaman mazlum olmak zalimin yanında yer almamızı gerektirmiyor…”

Sizin yaptığınız bu ülkeye komünizm gelecekse onu biz getiririz zihniyetidir. Biz istediğimizi yaparız sizde biat edersiniz zihniyetidir. Bun zihniyeti kabul etmiyoruz etmeyeceğiz.

78 ilde bir milyonu aşan bir destek var Taksime. Bu insanların tek amacı AKP nin RTE nin yaşam biçimlerine müdahale etmesi, kendi dayattığı kurallara uyulmasını istemesi ve git gide hak ve özgürlükleri kısıtlayarak demokrasiyi bir araç gördüğünü göstermesidir. Taksim bir semboldü AKP ve kuyruğundakiler Taksim protestoları ile demoralize oldular ve panik havasına girdiler. Taksime saldırı ile parti tabanındaki panik ve korku havasını giderip moral toplamak ve Mitinglerine muzaffer komutan edası ile girmek için inat uğuruna Taksime saldırı emri verildi. Saldırının amacı “Taksim-Gezi eylemleri bitmesin ben bitireyim ve tabanıma “Ben buradayım 28 Şubat uzantılarının önünde dik durdum” mesajı vermekti ama görünen o ki AKP ve RTE kendi 28 Şubatlarını yarattılar.

Demokrasilerde iktidarlar meydanlardan ders çıkarır, meydanlara ders verenler diktatörlerdir. Ağzınızdan çıkan her söz yasama yargı ve yürütme için gereği yapılacak bir emir haline geldi. Yargı bağımsız değil, basın satılmış ve uyducu, Yargı siyası iktidarın TOMA sı, Polis RTE’nin copu oldu, tabanı vur de vuralım öl de ölelim körlüğüne girdi. Eli sopalı, bıçaklı BESİÇ, Hıristiyan FALANJİST tarzı kan dökücü militanlar ortaya çıktı.

Bu inatlaşma yüzünden biri polis 4 insan öldü 10 ağır yaralı ve insanlar ikiye bölündü. Şu ana kadar 455 kişi tutuklandı daha da devam edecek. Toplumu ayrıştırdı. Bana oy verenler vermeyenler, içenler içmeyenler, bana bağlı gazeteyi okuyanlar okumayanlar, alkol alanlar almayanlar,

Büyük bir bilgi kirliliği, bilgi provokasyonu, ve bilgi karatması yaşıyoruz. RTE nin safındaki arzuhalciler verilen emirler doğrultusunda bilgi karartması uyguladılar 4 gün boyunca. Daha sonra yanlı haberler verdiler artık olaylar o boyuta vardı ki gerçek haberleri vermek zorunda kaldılar. Son iki gündür ise kulakları çekilince yine ekranlar kuşla böcekle, survayvır ile, huzur sokağı ile doldu. Toplumun anayasa ile güvence altına alınmış bilgi alma hakkını ihlal ettiler. Haber vermeye cüret eden kanalları kapatmakla tehdit ettiler. İşte bunların demokrasisi bu kadar.

Taksime saldırı aslında bilinçli hazırlanmış bir devlet-hükümet provokasyonuydu. Taksim-Gezi parkı direnilmeseydi kendi taraftarı bir sermaye grubuna peşkeş çekilecekti. Seçimlerde destek olan sermaye grubuna AVM olarak verilecekti. Tabanına mesaj verdi. Ben güçlüysem sizde güçlü olursunuz ben kaybedersem sizde kaybedersiniz beni besleyin ben de sizi besleyeyim. En iyi dindar benim en büyük demokrat benim en mazlum benim en iyi bilen benim. Hayır!  Başkasına yaşam tarzına tahammül edemeyen sizsiniz. Dindar değil Kindar bir nesil yaratıyorsunuz. Size yapılan engellemeleri şimdi daha güçlü olarak siz karşıtlarınıza yapıyorsunuz, Bunları organize edenler 28 Şubat uzantıları iç mihraklar ve dış mihraklar değil.  Hayır bizi provoke eden sizsiniz, bize kendi yaşam tarzınızı, düşünce yapınızı, isteklerinizi empoze edemezsiniz. Bunu reddediyoruz. “

Kategori Güncel Haberler

EğitimSen Anamur İlçe Temsilciliği Ünlüselek Otel’de dayanışma yemeği düzenledi.

Ünlüselek Otel’de düzenlenen yemeğin sunuculuğunu Matematik öğretmeni Çiler Apaydın yaptı. Apaydın’ın açılışı yapmasının ardından Eğitimsen Anamur İlçe Temsilcisi Mustafa Bakır’ın yaptığı konuşmayla geceye devam edildi. Mustafa Bakır konuşmasında “AKP hükümeti döneminde Emekçilerin önceden hiç olmadığı kadar sömürüye, baskıya karşı açık hale getirildiğini, tüm emek sınıfının bedavadan yiyici gibi gösterilmeye çalışıldığını, özellikle de öğretmenlerin kendilerine sürekli yem atılmasını bekleyen bedavacı kuşlar gibi görüldüğünü” söyledi. Egemen güçlerin emek sınıfını yıldırmaya dönük  tüm bu çabasına karşı direnmenin önceki dönemlerden daha da lüzumlu bir görev haline geldiğini ifade eden Bakır, “Güce boyun eğmeyi, köle gibi yaşamayı kabul etmiyoruz. İktidarın tabiiyetine sığınarak değil hakkımızı direnerek kazanacağız. Mücadele devrimci bir içerikte örgütlü olarak sürdürülürse sonuç alınır” diye konuştu. Eğitim Sen olarak tüm vatandaşlar için en doğal demokratik, insanca bir yaşamın temel arzuları olduğunu belirten Bakır’ın konuşmasını müteakiben, Fatih İlköğretim Okulu’ndan emekli öğretmen Nihal Arı’ya ve öğretmen Adil Demir’e, Eğitim-Sen Aydıncık Temsilcisi Veli Akbayır ve Tüm-Bel-Sen Mersin Şube Başkanı Recep Kara plaketlerini verdi.

Yemekte, sendika üyesi öğretmen Muharrem Özkeçeci’nin eşi Ayşe Özkeçeci için hazırlanmış pasta da kesilip sürpriz doğum günü kutlaması da yapıldı.

Yemeğe, Tarım OKAM SEN Mersin Şube Başkanı Gazi Düz, TÜM BEL SEN Mersin Şube Başkanı Recep Kara, Eğitim Sen Aydıncık Temsilcisi Veli Akbayır, BES Anamur Temsilcisi Şahin Geyik, SES Anamur Temsilcisi Hamit Durna, CHP İlçe Başkanı Nevin Özel ve yöneticiler, ÖDP İlçe Başkanı Vedat Çelik ve yöneticiler, ADD Anamur Şubesi Başkanı Murat Kemal Gökyar, Anamur Baro Temsilcisi Emrah Oğul, Anamur Nüfus Müdürü Mustafa Şahin, Anamur Mal Müdürü İlhami Avcıoğlu, ile sendika üyeleri katıldı.

Kategori Güncel Haberler

Anamur Vakıfbank Atatürk İlköğretim Okulu -VB. Atatürk İÖO- 8. Sınıflar için kep atma töreni -Mezuniyet gecesi- ve sene sonu kültür programını birlikte yaptı. Anamur VB. Atatürk İÖO. Sene sonu eğlencesi düzenledi. Anamur VB. Atatürk İÖO.'nun Kültür ve Mezuniyet Gecesi saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

Programın sunuculuğunu Sınıf öğretmeni Erol Değirmenci yaptı. 8. sınıfların ve diğer sınıfların kutlama için yaptıkları hazırlıklar, eğlenceli folklor ve dans gösterileri katılımcıların beğenisini topladı. Gecede, Matematik öğretmeni Ali Yücel kendi sazıyla türkü söyledi. Sınıf öğretmeni Fatma Çetinkaya'nın yan flütle çaldığı parçaları, anasınıfı öğretmeni Sultan Güven seslendirdi. Gecede ayrıca, beden eğitimi öğretmeni Süreyya Türkhan'ın çalıştırdığı öğrenciler de bir jimnastik gösterisi sergilediler. Müzik öğretmeni Melih Gençoğulları'nın çalıştırdığı öğrenciler ise kendi kemanlarıyla bazı parçalar çaldılar. Anasınıfları da hazırladıkları gösterileri sergilediler. 1/A sınıfı öğrencileri Karadeniz yöresi halkoyunları gösterisi sunarken, Okul öğretmenlerinden Ahmet Sinat, Ahmet Göncü ve Sinan Güven de kısa müzik dinletileri yaptılar. 6/A, 5/E ve 3/D sınıfı öğrencileri de hazırladıkları skeç ve dans gösterilerini sergilediler. Okulun Kafkas Halkoyunları ekibi de oldukça güzel bir gösteri yaptı. Okulun 5/C sınıfı öğrencilerinden Kaan Aslan da bir playback gösterisi sundu. Gösterileri, Anamur kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yetkililer, okul müdürü Mustafa Cengiz, müdür yardımcıları, okuldaki öğretmenler, öğrencilerin velileri ve diğer vatandaşlar izledi.

 

Gecede, okul 1.sine, okul 2.sine ve okul 3. süne ödülleri verildi. Önceki hafta, “Baltum: Balık Tutma Makinası” projesiyle Mersin il temsilciliğini kazanmış olan ve projesiyle Ankara'ya gitmeye hak kazanmış olan Barış Aslan Müftüoğlu ve danışmanı, okulun Teknoloji Ve Tasarım Dersi öğretmeni Fatma Körhasanoğulları’na teşekkür belgeleri verildi.

Ayrıca, İbrahim Atmaca'ya İstiklal Marşı Okuma Yarışması’nda birinci geldiği için; Cansu Aslan’a karete spor dalında Mersin İl Birincisi olduğu için; Görsel Sanatlar -Resim- Öğretmeni Doğan Tekin’e çalışmaları Monami resim yarışmasında ve Anamur Halk Kütüphanesi tarafından düzenlenen İlköğretim Okulları arası resim yarışmasında, okula iki dalda birincilik getirdiği için; Toplam Kalite Ekibi ile Relaks Ekibi'nden Ayhan Sezdirmez ve diğer ekip üyelerine Anamur birincisi, Mersin ikincisi oldukları için; okulun minik erkekler takımına Mersin Kros Yarışması’nda erkekler il ikincisi oldukları için; minik kızlar kros takımına Mersin il üçüncüsü oldukları için; Voleybol Yıldız erkekler takımına Mersin il üçüncüsü oldukları için; okulun Yıldız Erkekler Voleybol Takımı’na, Okulun Toplam Kalite Yönetimi motivasyon ekibi tarafından yapılan deneme sınavlarında dereceye giren öğrencilerine; son olarak da, okulun Sosyal Etkinlik Kurulu tarafından desteklenen Cengiz Topel İlköğretim Okulu’nun “Pastamı Paylaşırmısın?” organizasyonuna ve Zehra Marulyalı İlköğretim Okulunun “Kendini Evinde Hisset.” organizasyonuna destek verdikleri için okul velilerine plaket ve teşekkür belgeleri dağıtıldı. Belgelerin dağıtılması sırasında, bazı veliler ve vatandaşlar konferans salonunda devam eden okulun resim sergisini de gezdiler.


Öğrencilerin ve öğretmenlerin önceden oldukça sıkı çalıştıkları, yoğun gayret harcadıkları görülebiliyordu. VB. Atatürk İÖO'nun tüm öğrencilerini, tüm öğretmenleri ve personeli, tabi özellikle mezun olan 8. sınıf öğrencilerini tekrar tebrik eder, Anamur VB. Atatürk İlköğretim Okulu'nun da başarılarının devamını dileriz.

Kategori Güncel Haberler

(Haberin Resim Galerisi Sayfa Altındadır)

VB. Atatürk Ortaokulu’nda TÜBİTAK Bilim Fuarı açılışı yapıldı. Fuarda sergilenen projeleri ziyaretçiler 8-9 Mayıs tarihlerinde görebilecekler.

Anamur’da bu hafta, öğrenciler, okullarında hazırladıkları projeleri, Tübitak tarafından desteklenen 4006 Sayılı TÜBİTAK Bilim Fuarları’nda sergiliyorlar. 4006 Sayılı TÜBİTAK Bilim Fuarı’na için Vakıfbank Atatürk Ortaokulu Fen ve Teknoloji öğretmenleri Ayşe Nur ŞEN, Fatma MUTLUER, Nahide AKSU, Azmi ALIÇ, Meral Cihan DİKEN, Ayşe AYDINEFE, E. Berna YILMAZ, Nahide Matematik öğretmenleri Hanife ÇETİN, Belma ABAY, Ali YÜCEL, Neriman TUFAN, Engin KARCI, Oğuz Bora ERGİN, Teknoloji Ve Tasarım öğretmenleri Fatma Körhasanoğulları ve Ayhan Sezdirmez de danışmanlık yaptıkları öğrencileriyle birlikte katıldılar. TÜBİTAK tarafından 4006 bilim fuarları programının önemi, “öğrencilere hipotez geliştirme ve hipotezlerini test etme imkanı sunmaları”nı sağlamaya çalışması olarak belirtiliyor.

Fuar alanı olarak Okulun konferans salonu seçilmişti. Atatürk Ortaokulu Okul müdürü Mustafa Cengiz’in konuşmasından sonra, Bilim Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Balonlarla süslenmiş olan fuarın girişindeki kurdeleyi, Anamur İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Kocaman ve Şube Müdürü Muhsin Bozdağ birlikte kestiler. Fuarın açılışında, konuklara tatlı da ikram edildi. Açılışa, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Kocaman ve Şube Müdürü Muhsin Bozdağ’ın yanısıra, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci velileri ve çok sayıda öğrenci de katıldı.

 

Okullarda yapılan TÜBİTAK Bilim Fuarları ile hedeflenen genel amaçlar TÜBİTAK tarafından, şu şekilde açıklanıyor:

*** Bilimin ve bilimsel çalışmaların yeni nesiller tarafından benimsenmesinin teşvik edilmesi,

*** Bilimin günlük hayatla ilişkilendirilmesi,

*** Araştırma tekniklerinin, bilimsel raporlamanın ve bilimsel sunum becerilerinin tabana yayılarak genç bireylere kazandırılması,

*** Farklı gelişimsel ve bilişsel seviyedeki her çocuğa bilimsel proje yapma fırsatının sunulması,

*** Öğrencilere bilimsel proje yapma ve paylaşma konusunda yeni ortam ve olanakların yaratılması,

*** Öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak bilimin eğlenceli taraflarının ön plana çıkarılması,

*** Farklı sosyo-ekonomik seviyedeki bölge okullarının bilimsel projelere eşit katılımının sağlanması,

 

*** Gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimin ve bilimsel çalışmaların öneminin öğrenciler tarafından uygulayarak/yaşayarak öğrenilmesinin sağlanmasıdır.

ortaokulu-tubitak-bilim-fuari39.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari76.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari31.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari97.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari46.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari75.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari1.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari30.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari36.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari51.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari55.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari28.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari94.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari61.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari78.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari67.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari58.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari95.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari82.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari45.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari98.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari18.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari86.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari81.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari17.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari60.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari19.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari21.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari93.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari92.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari79.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari52.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari24.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari66.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari65.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari49.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari37.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari63.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari32.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari85.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari53.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari11.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari33.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari91.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari29.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari23.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari54.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari27.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari90.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari71.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari4.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari12.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari40.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari38.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari47.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari20.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari77.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari74.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari72.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari41.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari73.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari89.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari43.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari70.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari69.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari6.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari83.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari3.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari35.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari8.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari10.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari80.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari64.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari48.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari96.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari42.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari16.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari68.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari34.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari2.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari87.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari88.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari50.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari5.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari14.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari59.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari56.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari7.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari15.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari57.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari13.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari84.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari25.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari26.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari22.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari62.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari44.jpgortaokulu-tubitak-bilim-fuari9.jpg

Albums